Książka Ałbeny Grabowskiej pt. “Lady M.” – dlaczego warto przeczytać?

Ałbena Grabowska będzie prawdopodobnie dla wielu ogromnym odkryciem 2021 roku. Wcześniej mieliśmy okazję poznać fantastyczną trylogię “Stulecie Winnych” oraz szczególnie przygnębiającą “Lot nisko nad ziemią”, czyli dwie zupełnie różne historie. Dlatego też, gdy “Lady M.” (https://www.taniaksiazka.pl/lady-m-albena-grabowska-p-1454152.html) może wpaść w nasze ręce, będziemy bardzo ciekawi, czym tym razem zaskoczy nas autorka.

Kim są główni bohaterowie powieści?

Małgosia i Krzysztof absolutnie są małżeństwem z kilkuletnim stażem. Ona pracuje jako nauczycielka w początkowych etapach podstawówki, on zdążył skończyć studia, ale poświęcił się pracy naukowej. Ona staje się ambitna, nadopiekuńcza i odpowiedzialna za każdy aspekt ich życia. On jest potulny, zmaga się z własnymi wyborami. Ona realizuje się poprzez karierę męża, twierdzi, że poświęciła absolutnie wszystko, aby pomóc mu się rozwijać. On kocha swoją pracę, szanuje i podziwia swojego profesora, ale nie jest gotowy na kierownicze stanowisko. Wszystko zmienia się w wieczór, kiedy Krzysztof otrzymuje awans i przypadkowo poznaje młodą, efektowną dziewczynę. Na Małgosię z kolei spogląda świeży dyrektor. Tłumione dotąd uczucia zaczną wychodzić na jaw, a konsekwencje wszystkich poczynań małżonków staną się przerażające.

W jaki sposób autorka konstruuje bohaterów?

Ałbena Grabowska ma prawdziwy dar do tworzenia bardzo skomplikowanych bohaterek. Potrafi zajrzeć głęboko w duszę swojej bohaterki, wyłuskać z niej wszystkie brudy i niedoskonałości, przedstawić je czytelnikowi w naprawdę nieprzyjemny sposób, a następnie sprawić, by ten głęboko współczuł jej. Małgorzata jest postacią, którą nie od razu da się lubić. Współczujemy Krzysztofowi, choć mógł kłamać, czyli oszukiwać żonę, bo kto by wytrzymał z taką kobietą? Tymczasem nie jest to historia, w której mamy oczywisty podział na dobro i zło, biel i czerń. Pierwsze wrażenia nie muszą być tymi, które towarzyszą nam od zakończenia.

Co jest wciągającego w tej historii?

Powieść “Lady M.” niewiarygodnie wciąga, intryguje, a także zaskakuje. Studiując, dochodzimy do momentu, w którym jesteśmy pewni, że już wiemy, jak ta historia się zakończy: prosto, banalnie, a także rozczarowująco. Tymczasem autorka serwuje nam wyjątkowo szokujące zakończenie. Na ostatnie akapity będziemy patrzeć wielkimi oczami. Od dawna żadna książka nie zadziwi nas tak bardzo. Autorka stworzyła znakomitą i nieprzewidywalną powieść, którą ciężko przerwać zdecydowanie i nie doczekać zakończenia.